niedziela, 10 lutego 2019

Jak rozpoznać i zrozumieć swoje nastroje, impulsy i emocje?

Znalezione obrazy dla zapytania Jak rozpoznać i zrozumieć swoje nastroje, impulsy i emocje?



Daniel Goleman w swoim artykule w Harvard Business Review stwierdza, że nie tylko IQ oraz umiejętności techniczne (czyli potocznie "znajomość fachu"), ale to inteligencja emocjonalna oraz jej składniki mają decydującą rolę w określeniu, czy ktoś jest dobrym czy złym przywódcą.

Samoświadomość to pierwszy składnik inteligencji emocjonalnej. To rozumienie własnych emocji, mocnych i słabych stron, potrzeb i instynktów. Osoby samoświadome wiedzą jaki wpływ na ich samych mają uczucia, inni ludzie czy osiągnięcia w pracy.

Samoświadomość rozszerza się również na rozumienie swoich wartości i celów. Przejawia się to np. tym, że osoby takie potrafią odrzucić lukratywną ofertę pracy, gdyż nie jest ona zgodna z ich celami lub wartościami. Z kolei osoby, którym brakuje samoświadomości nie wiedzą dokąd zmierzają i mają tendencję do podejmowania decyzji sprzecznych z głębszymi wartościami. To wnosi w ich życie wewnętrzny niepokój. Dlatego właśnie samoświadome osoby często czerpią energię z wykonywanej
pracy.

Jak przejawia się samoświadomość?


Właściwości charakterystyczne tej cechy to przede wszystkim wiara w siebie, silne poczucie własnej
wartości, realistyczna samoocena oraz autoironiczne poczucie humoru. Widać to np. podczas rozmów o pracę. Osoby samoświadome szczerze przyznają się do porażki i często robią to z uśmiechem. Ponadto takie osoby chętnie słuchają konstruktywnej krytyki, potrafią mówić o swoich wadach i śmiać się z nich. Lepsze poznanie siebie jest pierwszym krokiem w kierunku przywództwa.

"Ludzie o silnej samoświadomości nie są nadmiernie krytyczni ani nie żywią nierealistycznych nadziei. Są raczej uczciwi wobec siebie i innych" Daniel Goleman, Harvard Business Review






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz