Ile razy w życiu coś Ci się nie udało? A ile razy podniosłeś się, aby iść dalej do przodu?
Dziecko ucząc się chodzić upada ponad tysiąc razy. Po każdym upadku wstaje i ćwiczy dalej. Nigdy ani rodzicom, ani jemu nie przechodzi przez myśl, żeby przestać ćwiczyć.
Thomas Edison wykonał 1 000 eksperymentów zanim zaświeciła mu się pierwsza żarówka. Po każdej nieudanej próbie mówił dziennikarzom, że właśnie wynalazł kolejny sposób nie wynalezienia żarówki.
Zrobił jeszcze kolejne 8 000 prób i eksperymentów zanim znalazł ten najwłaściwszy drucik do żarówki, dzięki której zarobił fortunę i posunął naszą cywilizację do przodu.
Porażka to tylko informacja zwrotna, co następnym razem zrobić inaczej, żeby dostać nowy wynik.
Zauważ jakie masz emocje na myśl o porażce? Czy słowo porażka motywuje Cię do dalszych prób i zmiany działań??
Jestem przekonana, że nie. Za każdym następnym razem zanim powiesz do siebie lub do kogoś o tym, że coś było porażką, ugryź się w język. Wystarczy, że nazwiesz to zjawisko innym słowem (informacją zwrotną), a zmienią się emocje i poziom motywacji do dalszych działań. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w rozmowach z dziećmi, które po prostu przyjmują wszelkie informacje bez krytyki.
Na porażkę można spojrzeć również przez taką metaforę.
Wyobraź sobie, że idziesz lasem i natrafiasz na wał. Dziura głębokości 1,5 metra z łagodnymi spadkami, tak że można zejść w dół i podejść pod górę.
Teraz wyobraź sobie, że ten wał to właśnie taka porażka, "życiowy dołek".
Można przez niego przejść na kilka sposobów. Możesz po prostu ostrożnie i po woli zejść w dół i z wysiłkiem wspiąć się z powrotem na górę. Wtedy włożysz wysiłek zarówno podczas schodzenia jak i wchodzenia.
Możesz jednakże zrobić inaczej. Wykorzystaj grawitację, nabierz prędkości zbiegając w dół. Na górę wejdziesz już automatycznie bez żadnego wysiłku, wykorzystując wcześniej nabrany pęd.
Potraktuj każdą porażkę jako szansę nabrania rozpędu i wejścia jeszcze wyżej niż do tej pory.
Zasady sukcesu.
4 lata temu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz