wtorek, 27 lipca 2021

Wyznaczanie celów.



,,Podążanie bez zatrzymywania się z jednym celem, oto tajemnica sukcesu." A.Pawłowa


Przedstawię Ci drogę sukcesu bardzo znanego człowieka. Jego matka zmarła, kiedy był małym chłopcem. Kobieta, którą kochał zmarła w okresie zaręczyn. Jako właściciel sklepu spożywczego zbankrutował. Próbował zostać politykiem, ale przegrał w wyborach wiele wiele razy. Nigdy nie
zrezygnował ze zdobycia swoich celów, choć często była to walka, która wyglądała na beznadziejną. Niejednokrotnie ogarniały go zwątpienia i był przytłoczony rozmiarem niepowodzeń, ale trwał przy swoich celach z niesłychaną dumą i cierpliwością..
1831 - splajtował w biznesie
1832 - przegrał w wyborach
1833 - znów splajtował w biznesie
1835 - umarła mu narzeczona
1836 - zachorował na depresje
1838 - przegrał w wyborach na mówcę kongresu
1843 - przegrał w wyborach na kongresmana
1855 - przegrał w wyborach na senatora
1856 - przegrał w wyborach na vice-prezydenta
1858 - przegrał w wyborach na senatora
1860 - został wybrany prezydentem USA!
Ciekawe, prawda?! Wiesz, kto to był? Nie?! Czytaj dalej.

Czy posiadasz niezbędne możliwości? 

To pytanie dotyczy możliwości, które możesz wykorzystać w dążeniu do celu, mianowicie:
Wrodzonych zdolności 

Zdrowia i siły,

Czasu, jakim dysponujesz 

Inteligencji i

Warunków fizycznych.

Nie zniechęcaj się, spójrz na siebie realistycznie i właściwie oceń swoje możliwości.
Jeżeli na przykład chcesz, by Twoje nazwisko figurowało w światowych rankingach bokserów lub tenisistów w pierwszej dziesiątce, a masz teraz 45 lat, niewątpliwie będzie to skrajnie trudny cel do realizacji, gdyż obiektywne warunki uniemożliwiają jego realizacje. Jednakże w innych dyscyplinach sportu, a także w wielu innych dziedzinach, wiek nie stanowi przeszkody. Każdy z nas mógłby mnożyć przykłady osób, które przezwyciężyły poważnie trudności, by zrealizować swoje pragnienia. Nie bądź więc dla siebie zbyt surowy. Większość z nas dysponuje znacznymi możliwościami, lecz nie mamy nad nimi kontroli, a temu problemowi możemy wspólnie zaradzić.

O ile to, co zwykliśmy nazywać inteligencją, może być niezbędne do prowadzenia szczególnie skomplikowanych badań naukowych, jej brak nie zamyka ci drogi do stanowiska dyrektora naczelnego w wielu przedsiębiorstwach. Dodatkowe możliwości, niezbędne do realizacji takiego celu, można zazwyczaj zdobyć uczestnicząc w szkoleniach, gromadząc doświadczenia i wytrwale pracując.

Powyższe pytanie odnosi się, zatem do możliwości wrodzonych, nie zaś do tych, które można zdobyć, np. wiedzy lub majątku. Określ swe możliwości i stosownie skoryguj wyznaczone cele. Może nie zostaniesz nigdy światowej sławy solistą operowym, ale na pewno możesz śpiewać w amatorskim chórze (pod warunkiem oczywiście, ze jesteś osobą muzykalną). Jeżeli interesujesz się sportem, a masz już za sobą wiek, w którym sportowcy zazwyczaj kończą karierę, możesz zostać trenerem młodzików lub postarać się o prace w administracji lub kierownictwie klubu. To tez jest sposób na kontakt ze
sportem.

Pamiętaj, że większość z nas raczej nie docenia własnego potencjału. Bierz przykład z ludzi, którzy potrafili znaleźć wewnętrzne zasoby, otwierające drogę do sukcesu.

Pamiętasz przykład z początku ? Zastanawiasz się czyja to historia?
To historia Abrahama Lincolna.

Po czym poznasz, że cel został osiągnięty? Twoje cele muszą być nie tylko szczegółowe, ale również wymierne. Dobrze byłoby, zatem uzupełnić każdy z nich o jakiś element, który wyraźnie
dostrzeżesz. Jeżeli na przykład uczysz się języka obcego na licencjonowanym kursie, niewątpliwie otrzymasz świadectwo, które będzie dowodem realizacji celu. W innych przypadkach sukces może wiążąc się ze zdeponowaniem czeku w banku, zwiedzaniem odległego miasta, udziałem w uroczystej ceremonii bądź podpisaniem umowy kupna lub sprzedaży domu. Wyobraź sobie swój cel (robiąc to, zawczasu doznasz satysfakcji z jego osiągnięcia) i odnajdź jego najbardziej namacalne elementy, czyniąc go realnym i wymiernym.

Czy cele sformułowane przez ciebie SA pozytywne? Oznacza to, ze powinieneś myśleć, co tym, czego pragniesz, nie zaś o tym, czego nie chcesz. Celów nie należy wyrażać w formie zdań przeczących (np.
"Nie odsprzedam domu" lub "Nie dopuszczę, by zwolniono mnie z pracy" albo "Nie zostanę pominięty podczas selekcji drużyny w przyszłym sezonie"). Mózg wydaje się nie odbierać pewnego rodzaju komunikatów. Kiedy wydajemy mu komendę: "nie przegap samolotu" albo "nie przegap piłki" podczas gry, zachowuje się tak, jakby słyszał wyłącznie słowo "przegap?. Każdy cel można sformułować jako stwierdzenie pozytywne pytając:,,Co wolę w zamian?",,Czego naprawdę chce?".

Cel:
Czy posiadasz niezbędne środki?
Po czym poznasz, że osiągnąłeś cel?
Czy cele sformułowane przez Ciebie są pozytywne?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz