Dzień Wolności Podatkowej to moment, kiedy przestajemy płacić państwu podatki, a zaczynamy wreszcie zarabiać na siebie. Datę, w której w skali całego roku przestajemy pracować na podatki, można wiec uznać za
Święto Podatnika
Oczywiście to określenie symboliczne i umowne. Tak naprawdę przecież podatki płacimy przez cały rok. Gdybyśmy jednak wyliczyli proporcje obciążeń fiskalnych w skali roku, łatwo moglibyśmy obliczyć, ile dni w roku pracujemy na podatki, a ile pozostaje dla nas. Jest to święto ruchome i w kolejnych latach przypada w różnych terminach. Przeciętny Polak musi jednak prawie pół roku pracować, aby zapłacić państwu podatki.
Dzień Wolności Podatkowej w Polsce
Wyliczany jest przez Centrum im. Adama Smitha. Wyznaczając Dzień Wolności Podatkowej centrum oblicza udział wydatków sektora publicznego w stosunku do PKB (produktu krajowego brutto). Pod uwagę bierze założenia budżetowe opracowane przez Ministerstwo Finansów. W ustawie budżetowej na dany rok udział PKB stanowi określony procent, który porównywany jest proporcjonalnie w skali roku.
Dzień Wolności Podatkowej nie jest żadnym oficjalnym świętem. Nie ma też praktycznego zastosowania gospodarczego. Pokazuje jednak poziom fiskalizmu państwa i pozwala odnieść jego poziom do gospodarek narodowych innych krajów.
Prowokuje również dyskusje, takie jak na stronach CashFlow&You, nad rozwojem kraju, stanem gospodarki narodowej, sposobem naliczania podatków i ich wpływem na środowiska biznesowe, działalnością firm, zatrudnianiem pracowników, budowaniem zamożności i wolności finansowej.
Dzień Wolności Podatkowej na świecie
Idea wyliczania Dnia Wolności Podatkowej narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jest on wyliczany tam już od 1900 roku. Dawniej przypadał on nawet na koniec stycznia, teraz przypada najczęściej w drugiej połowie kwietnia.
W Wielkiej Brytanii tradycja sięga roku 1963 i przypada on zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. W Polsce Dzień Wolności Podatkowej przypada najczęściej pomiędzy połową czerwca, a początkiem lipca. Wcześniej obchodzą święto na Słowacji, w drugiej połowie maja i w Czechach, w pierwszej połowie czerwca.
W Niemczech Dzień Wolności Podatkowej obchodzony jest obecnie w lipcu, a kraje skandynawskie, np. w Szwecja, obchodzą go dopiero w sierpniu.
Nie znam takiego czegoś jak podatkowa wolność, gdyż prowadząc firmę na pewno musimy te rzeczy opłacać. Dlatego bardzo fajnie jest mieć doradztwo podatkowe https://www.crowe.com/pl/services/doradztwo-podatkowe które moim zdaniem działa jak najbardziej na korzyść przedsiębiorcy.
OdpowiedzUsuńW sumie podatki są zawsze i myślę, że ich nie unikniemy jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. Jednak takie kwestie najlepiej niech rozlicz księgowość. Ja także jak przeczytałem https://biznesman.pl/jakie-sa-najwazniejsze-dzialania-dzialu-kadr-i-plac/ to już teraz wiem jakie zadania ma przed sobą dział kadr oraz płac.
OdpowiedzUsuń