piątek, 21 października 2016

Asertywność.

Znalezione obrazy dla zapytania Asertywność.

,,Zwycięzcy to Ci , którym weszło w krew robienie rzeczy , przy których przegrani czują dyskomfort" ".Ed Foreman


Lekarz Dr G. F. Solomon, udowodnił, że ludzie, którzy wyrażają swoje potrzeby i uczucia mają silniejszy i bardziej zrównoważony układ immunologiczny, oraz łatwiej opierają się chorobom immunologicznym, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy też AIDS. Ludzi takich cechuje zdolność odkrycia znaczenia stresujących okoliczności życiowych.

O tych, którzy dbają o zaspokojenie swoich potrzeb szanując jednocześnie prawa innych mówi się, że są asertywni. Czym więc jest asertywność?

Można nazwać asertywnością:
-----zachowanie - kontrolujemy siebie, a nie innych
-----sposób porozumiewania się – mówimy bezpośrednio i jasno, to, co mamy na myśli (mówimy „nie" kiedy chcemy powiedzieć „nie"); stosujemy aktywne i empatyczne słuchanie innych
-----pewność siebie – dzięki zachowaniom asertywnym zawsze jesteśmy z siebie zadowoleni
-----dążenie do samorealizacji

Asertywność oznacza szanowanie własnych pragnień, potrzeb i wartości. Nie jest nią bycie ciągle „zależnym" i poczucie wycofania. Nie będzie nią także postawa agresywna, buntownicza i wojownicza w stosunku do innych. Jest nią natomiast gotowość stawania w swojej obronie, bycie tym, kim się jest, a nie udawaną osobą. Działanie zgodnie ze sobą, swoim sumieniem, swoimi wartościami i zasadami.

Człowiek asertywny jest świadomy swoich praw:

*Masz prawo do wyrażania siebie, swoich potrzeb, uczuć, opinii - tak długo dopóki nie ranisz innych.
*Masz prawo do wyrażania siebie - nawet jeśli rani to kogoś innego- dopóki Twoje intencje nie są wrogie.
*Masz prawo do przedstawiania innym swoich życzeń - dopóki uznajesz, że inni mają prawo odmówić.
*Są sytuacje, w których kwestia praw poszczególnych osób nie jest jasna.Zawsze masz jednak prawo przedyskutowania tej sytuacji z drugą stroną.
*Masz prawo do korzystania ze swoich praw.

"Prawa człowieka" Herbert Fensterheim




To ćwiczenia dla Ciebie:

***Zadanie nr 1 -Ja***
Uzupełnij poniższe zdania na temat swoich mocnych stron. Używaj tylko pozytywów, niech będą to cechy a nie umiejętności (np. Jestem szczery wobec siebie).
Jestem......
Jestem......
Jestem......
Jestem......
Jestem......
Jestem......
Jestem......

Odpowiedz sobie także na te pytania:
Asertywność dla mnie znaczy -
Jeżeli będę skłonny poprosić o to, czego chcę -
Kiedy skrywam, kim jestem naprawdę -

***Zadanie nr 2 – technika asertywnego zachowania w sytuacji oceny***
Kiedy ktoś ocenia ciebie, a w twoim przekonaniu czyni to zupełnie niesłusznie spróbuj asertywnej techniki przyjmowania ocen. Np. Ktoś mówi ci „Jesteś zupełnie nieodpowiedzialny!", zamiast zacząć się tłumaczyć, powiedz po prostu:
„To twoja opinia. Ja myślę o sobie inaczej"
„Mam inne zdanie na ten temat"
„Ja tak nie uważam"

Lub podobnie


czwartek, 13 października 2016

Od Druckera wzięte...

Znalezione obrazy dla zapytania F. Drucker "Innowacja i Przedsiębiorczość. Praktyka i zasady."

"Rosjanie nigdy nie będą chcieli mieć własnych samochodów. Większy sens mają tanie taksówki."


Zdanie to powiedział Chruszczow podczas wizyty w USA, tworząc tym samym jeden z największych i najlepiej prosperujących "czarnych rynków" w związku radzieckim.

Dziś kilka praktycznych przykładów zapożyczonych z książki Petera F. Druckera "Innowacja i Przedsiębiorczość. Praktyka i zasady."

Nadużycie szlachetnego leku.


Pewna szwajcarska firma stała się światowym potentatem w produkcji leków. Trzeba tu zaznaczyć, że sama nie opracowała, ani nie opatentowała prawie żadnego leku! W jaki sposób to zrobiła?.......

A jednak nadal statki pływają!


W latach pięćdziesiątych, wydawało się, że powszechny transport statkami dobiega końca. Przewidywano, że zostanie zastąpiony przez znacznie szybszy transport lotniczy. Koszty transportu frachtowcami drastycznie wzrastały, przyspieszano statki, zmniejszano zużycie paliwa, statki były bardziej ekonomiczne itd. Jednak te metody nie dawały pozytywnych rezultatów, koszta transportu morskiego nadal wzrastały. Okazało się że problem tkwił gdzie indziej........

Ostrożna jazda...


Japonia w latach 60-70, szybko stała się państwem zmotoryzowanym. Stare niewielkie dróżki szybko pokryto asfaltem, po którym można było jeździć coraz szybciej. Pojawił się wtedy problem wypadków, samochodów (coraz szybszych) poruszających się po wąskich krętych drogach było
coraz więcej. Ilość wypadków zwłaszcza w nocy, drastycznie wzrastała.

Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, zastosowano szeroka kampanie propagandową promującą "ostrożną jazdę". Wyniki też były takie jak to zwykle bywa, czyli żadne.Tamon Iwasa, młody japończyk, potraktował to jako okazję do zaprojektowania innowacji......

Więcej wyjaśnień i przykładów znajdziesz w książce Petera F. Druckera "Innowacja i Przedsiębiorczość. Praktyka i zasady."






środa, 12 października 2016

Popraw efektywność swoich działań z zasadą Pareto!

Znalezione obrazy dla zapytania Popraw efektywność swoich działań z zasadą Pareto!

Pięć sekretów stosowania w życiu zasady 80/20

Jedno z praw naukowych, potwierdzone doświadczalnie w biznesie i gospodarce, stwierdza, że źródłem większości osiąganych rezultatów jest bardzo mała część wysiłków. Powszechnie znane jako prawo Pareta,określa się je też jako zasadę 80/20, ponieważ odzwierciedla fakt, że 80% rezultatów pochodzi z 20% działań.

Dla przykładu, 80% naszych emaili wysyłamy do 20% odbiorców z naszej skrzynki adresowej. 20% ubrań, naszych ulubionych, ubieramy częściej w ponad 80% przypadków. Dochodzenia policyjne wskazują, że 80% wypadków jest powodowanych przez około 20% kierowców, a 80% wykroczeń popełnia 20% kryminalistów. W biznesie 80% zysków pochodzi od 20% klientów i ze sprzedaży 20% produktów.

Biznesy od dawna wiedzą, iż mogą w bardzo znaczny sposób poprawić swoją pozycję, koncentrując się na 20% działalności. Dlaczego ludzie nie mieliby zrobić tego samego w ich codziennym życiu?

Okazuje się, że możemy. Możemy niesamowicie poprawić swoje życie robiąc mniej, ale w tym wszystkim jest chwyt. Sekret polega na tym, że nie należy robić mniej we wszystkim, ale robić mniej w większości naszych działań, które na co dzień nie przynoszą nam zbyt dobrych rezultatów; powinniśmy też robić więcej spośród kilku innych rzeczy - tych, które dają oczekiwane rezultaty. 

1. Znajdź swoją wyspę szczęścia.


Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz byłeś naprawdę szczęśliwy, a potem przypomnij sobie jeszcze wcześniejsze przypadki. Co te przypadki mają ze sobą wspólnego? Czy byłeś w jakimś specjalnym miejscu, z określoną osobą lub może byłeś aktywny w jakiś szczególny sposób? Czy istnieje jakaś wspólna tematyka tych przypadków? Zastanów się teraz, jak możesz powielić czas spędzony na wyspach szczęścia? Jeżeli stwierdzisz, że wyspy szczęścia stanowią tylko jedną piątą całego
twojego czasu, jak możesz ten czas zwiększyć do jednej trzeciej lub do połowy, albo do jeszcze większej części?

2. Zrób listę tego, czego nie masz robić.


Następnym sekretem życia według zasady 80/20 jest zrobienie listy rzeczy, których nie masz robić. Zastanów się, co tak naprawdę liczy się dla ciebie i stanowi wartość w twoim życiu, a następnie przestań robić wszystko to, co nie ma wartości lub nie czyni cię szczęśliwym.

3. Bądź bardziej oryginalny w spędzaniu swojego czasu.


Powinieneś starać się być bardziej oryginalny w wykorzystaniu swojego czasu. Zwolnij tempo życia. Codziennie, w każdej godzinie, pozwól sobie na zrobienie czegoś, co lubisz. Bądź mniej dostępny, nie mając wciąż włączonego telefonu komórkowego. Emaile i komórki powodują, że bezużyteczne komunikowanie się jest nazbyt ułatwione.

4. Żyj teraźniejszością.

Podstawowym nawykiem ludzi, którzy odnoszą prawdziwe sukcesy jest to, że żyją teraźniejszością. Pomyśl, cóż mogłoby być bardziej bezużyteczne niż martwienie się, szczególnie przeszłością. Jeżeli
spędzisz choć część tego czasu działając w teraźniejszości, zauważysz, że zwrot z takiej "inwestycji" będzie o wiele lepszy.

5. Pielęgnuj związki mające znaczenie w twoim życiu.


Być może najważniejsze jest to, abyś rozważył, pielęgnował i czerpał radość z ważnych w twoim życiu związków. Sens naszego życia powstaje poprzez nasze związki.

"W życiu istnieje tylko jeden rodzaj szczęścia - kochać i być kochanym" - napisała George Sand. 
Carl Jung, sławny psycholog, powiedział: "Aby być naprawdę sobą, potrzebujemy innych ludzi".

Zasada 80/20 daje klucz do sprawowania kontroli nad własnym życiem. Większość naszych działań przynosi błahe wyniki. Jeśli więc skupimy się na działaniach najważniejszych, możemy radykalnie zmienić jakość naszego życia, osiągać najwyższe zyski mniejszym nakładem sił i środków, a jednocześnie znajdować czas na relaks i bardziej cieszyć się szczęściem.

Autorem artykułu jest Richard Koch.
Robert Kiyosaki, autor książki "Bogaty ojciec, Biedny ojciec" to inwestor, biznesmen i nauczyciel. Uczy innych, jak sprawić, aby pieniądze ciężko pracowały dla nas, a nie my dla pieniędzy. Sprzeciwia się tradycyjnemu postrzeganiu finansów i inwestowania. 

Twierdzi, że często powtarzana rada - zdobądź dobrze płatną pracę, wytrwale pracuj, oszczędzaj, spłacaj długi i inwestuj długoterminowo - jest przestarzała.




poniedziałek, 10 października 2016

Młody bogaty rentier

Znalezione obrazy dla zapytania Młody bogaty rentier

,,Nie zawsze,co się liczy, jest policzalne , nie zawsze, co jest policzalne, liczy się."Albertt Einstein
 
Jak przestać pracować i zacząć cieszyć się życiem przed emeryturą?Jak być rentierem? 
,,Młody Bogaty Rentier" - autor: Robert Kiyosaki.
Jak Kim i Robert stali się rentierami osiągając finansową niezależność w niespełna dziesięć lat.
,,Młody bogaty rentier "to historia o tym, jak Robert Kiyosaki i jego żona Kim zaczęli od zera i w niespełna dziesięć la tstali się rentierami, osiągając finansową niezależność. Zapewne wielu z nas chciałoby przejść na wcześniejszą emeryturę i być finansowo niezależnym. Kiyosaki opisał, jak dokonał tego wraz ze swoją żoną – co każdy, żyjący w kraju gospodarki rynkowej, może osiągnąć.
Robert nie podaje nam sposobów na to, jak się szybko wzbogacić.Jest to napisana w przystępny sposób książka na temat zmian w naszym mentalnym nastawieniu jakich musimy dokonać, jeżeli chcemy osiągnąć zamożność. Nie możesz stać się zamożnym człowiekiem, jeśli nie zaczniesz myśleć jak ktoś, kto już jest bogaty.
Aby wydostać się z wyścigu szczurów;, przestać żyć „odwypłaty do wypłaty i osiągnąć finansową niezależność, trzeba zmienić myślenie o pieniądzach, ich zarabianiu, wydawaniu i inwestowaniu, trzeba mieć plan i zacząć działać. W „Młodym bogatym rentierze Robert i Kim podają szczegóły, jak stać sięniezależnym finansowo w mniej niż dziesięć lat. Co ważniejsze,pokazują jak zmiana podejścia do pieniędzy pozwala na stworzenie planu działania, który jest niezbędny do osiągnięcia finansowej niezależności.
Sukces twojego wysiłku jest w 100% uzależniony od ciebie, a każdy z nas jest ekspertem od sabotowania własnych działań tworząc ze swojego lenistwa i strachu dominujące status quo. Robert Kiyosaki,wykorzystując własną historię, zaprasza nas do przestrzeni swojego umysłu, który miotał się w bezładzie, zanim Robert nie zdecydował się, wiele lat temu, dokonać zmian i skierować swojego życia ku finansowej niezależności.
Następny krok to ten najtrudniejszy - przyjrzenie się sobie. To prawdopodobnie w tym momencie większość ludzi odłożyłaby książkę na zawsze, ale autor stosuje fortel i wciąga czytelnika w wykonanie  małych ćwiczeń: listy tego, co lubimy, a czego nie znosimy, ocenę tego, co jest sprytne, co jest ryzykowne itp. Te ćwiczenia tworzą scalony obraz nas samych. Jest to bezbolesna autoterapia i gdy ją ukończymy, będziemy wiedzieli w jaki sposób myślimy o pieniądzach,jaki jest nasz obecny plan finansowy, dokąd dotrzemy, jeżeli będziemy kontynuowali poruszanie się po obecnej drodze.
 Jak wygląda państwowy plan emerytalny wie każdy. Nie oczekujmy, że w najbliższej przyszłości znajdą się dodatkowe środki na emerytury.Prognozy mówią, że za kilka lat będą one jeszcze mniejsze. Musimy więc sami zadbać o to, by przechodząc na emeryturę, godnie żyć.
Dlaczego nie pójść dalej i nie zacząć budować sobie zabezpieczenia już teraz? Tak, aby przejść na emeryturę jako rentier i to jak najszybciej, mając nawet dużo mniej lat niż ogólnie przyjęty wiek emerytalny? Książka „Młody bogaty rentier" uświadamia, że jest to możliwe i otwiera nam oczy, że jeśli sami o to nie zadbamy, to nikt inny tego za nas nie zrobi.
Tym, co lubię w takich książkach jak ,,Młody bogaty rentier", jest to, że wysadzają w powietrze nasze ograniczenia z przeszłości związane z majątkiem, a nawet burzą szansę na emeryturę. Jeżeli zastosujesz konwencjonalne metody, będziesz miał szczęście, jeśli w ogóle uda ci się przejść na emeryturę.,,Młody bogaty rentier" – to obowiązkowa lektura dla każdego, kto wcześnie chce stworzyć swoje bogactwo – i na tyle wcześnie, aby mógł się nim cieszyć. Część książki jest podobna do innych tego typu, a część dostarcza kompletnie nowej wiedzy.
To książka dla ludzi, którzy nie planują ciężko pracować przez całe swoje życie i nie planują, że na emeryturze będą jeszcze biedniejsi niż otrzymując pensję.Jaka jest ta książka ? Gdy przeczytasz książkę ,,Młody bogaty rentier"odkryjesz że zechcesz dążyć do tego by zacząć cieszyć się życiem!

Gorąco polecam zapoznanie się z wiedzą, która przynosi dochody i umożliwia niezależność finansową.